Logopedia

prowadząca mgr Agnieszka Warkoczewska

Liczba dzieci z zaburzeniami w rozwoju mowy jest z roku na rok coraz większa, dlatego tak ważna jest profilaktyka logopedyczna od najmłodszych lat życia dziecka. Dzieci z zaburzeniami mowy powinny być objęte opieką logopedyczną w najbliższym środowisku, tzn. w przedszkolu oraz w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, z którą współpracuje placówka.
Zajęcia logopedyczne organizujemy dla dzieci z zaburzeniami mowy, które powodują zaburzenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę.
Zajęcia takie prowadzimy indywidualnie lub grupowo z logopedą. Natomiast zajęcia z zakresu profilaktyki logopedycznej prowadzą nauczyciele w przedszkolu w oparciu o autorski program logopedyczny „Mówimy ładnie już w przedszkolu, czyli językowy rozwój dzieci ułatwiający mówienie, czytanie i pisanie”. Zakłada on objęcie opieką logopedyczną dzieci 3-6 letnich w zakresie eliminowania zaburzeń mowy. Nastawiony jest na wspieranie edukacyjne dzieci z problemami logopedycznymi, ze zwróceniem uwagi na zakres zaburzeń, potrzeby i ich możliwości.

Zaburzenia mowy u dzieci w wieku przedszkolnym:
  1. kłopoty artykulacyjne wynikające z naśladownictwa złego wzoru wymowy;
  2. trudności motoryczne narządów mowy;
  3. dyslalie:

Dyslalie polegają na nieprawidłowej realizacji głosek. Wyróżniamy:

1. sygmatyzm (seplenienie): nieprawidłowa realizacja głosek dentalizowanych (ś, ź, ć, ź; s, z, c, z; sz, ż/rz, cz, dż);
  2. rotacyzm nieprawidłowa realizacja głoski (r);
  3. kappacyzm nieprawidłowa realizacja głoski (k);
  4. gammacyzm nieprawidłowa realizacja głoski (g);
  5. lambdacyzm nieprawidłowa realizacja głoski (l);
  6. betacyzm nieprawidłowa realizacja głoski (b);
  7. mowa bezdźwięczna  wymawianie głosek dźwięcznych jako ich bezdźwięczne odpowiedniki;
  8. rynolalia nosowanie (przy rozszczepie warg i podniebienia);
  9. palatolalia nosowanie (nie związane z rozczepem).
  10. opóźnienie poziomu rozwoju słowno – pojęciowego (ubogi słownik, utrudniony kontakt słowny, dziecko nieśmiałe);
  11. brak dźwięczności w realizacji głosek dźwięcznych wynikające z zaburzenia słuchu fonematycznego (brak głosek dźwięcznych, mylenie głosek dźwiękopodobnych, trudności z pisownią);
  12. zniekształcanie niektórych głosek (niedosłuch) tj. zniekształcanie artykulacji niektórych głosek (syczących i szumiących), brak niektórych głosek, zaburzona melodia mowy i intonacja;
  13. jąkanie funkcjonalne, którego przyczyną są np.: zaburzenia koordynacji narządów: oddechowego, fonacyjnego, artykulacyjnego – powtarzanie sylab, wyrazów, zahamowanie wypowiedzi, mowa niewyraźna i monotonna.
Etapy postępowania:

Warunkiem prawidłowego przebiegu terapii logopedycznej w każdym zaburzeniu mowy jest właściwa diagnoza, od ustalenia której rozpoczynamy pracę z dzieckiem. Kwalifikowanie dzieci do zajęć logopedycznych odbywa się po konsultacji z wychowawcą, rodzicami czy po zapoznaniu się z orzeczeniami psychologiczno –pedagogicznymi, jakimi dysponują rodzice dziecka. We wrześniu opracowywany jest Plan współpracy z logopedą, w którym określone są dokładnie etapy postępowania.

Diagnoza logopedyczna:

Na początku roku szkolnego, we wrześniu, przeprowadzane są przesiewowe badania logopedyczne wszystkich dzieci w przedszkolu (z wyłączeniem najmłodszych dzieci- początek II semestru). Warunkiem prawidłowego przebiegu terapii logopedycznej w każdym zaburzeniu mowy jest właściwa diagnoza, od ustalenia której rozpoczynamy pracę z dzieckiem.
Celem diagnozy logopedycznej jest ustalenie:

• nieprawidłowo realizowanych głosek oraz sposobu ich wymowy,
  • przyczyn wadliwej artykulacji,
  • wpływu wady na przebieg procesu porozumiewania się,
  • rodzaju wady i jej wpływu na funkcjonowanie dziecka.

Podczas badań sprawdza się:

• sposób oddychania i połykania;
  • słuch;
  • budowę narządów artykulacyjnych;